Pochodzenie bursztynu

Bursztyn, zwany także sukcynitem, powstał ze skamieniałej żywicy, jaka wypływała z drzew iglastych. Proces ten miał miejsce aż 40-50 mln lat temu. W mineralogii bursztyn opisywany jest jako niejednorodne chemicznie ciało pochodzenia organicznego, które posiada specyficzne właściwości fizykochemiczne.

Często określa się go „kamieniem życia”, gdyż jest dla nas źródłem życiodajnych elektronów oraz jonów ujemnych. Spośród wszystkich kamieni szlachetnych, tylko on powstał z materiału roślinnego. Miewa wiele odcieni, począwszy od jasnożółtego i skończywszy na brunatnym, a ponadto, może być przezroczysty lub też w ogóle nie prześwitywać. Niejednokrotnie zdarza się, że w środku widać zatopione szczątki zwierząt lub roślin.

Skład i obszary występowania bursztynu

Bursztyn składa się w około 80% z węgla, a ponadto w 10% tlenu oraz wodoru. Na jego dokładną strukturę ma jednak duży wpływ wiek oraz miejsce pochodzenia. Z przeprowadzonych badań wynika, że kamień ten posiada również wartościowe mikroelementy, a wśród nich wapń, magnez, krzem, żelazo, potas, kwasy żywiczne, związki organiczne połączone z jodem, a także substancje lotne.

Najbogatsze pokłady bursztynu można znaleźć w Morzu Bałtyckim, lecz występuje on także w cieplejszych zbiornikach. W naszym kraju zwykle spotyka się go w pobliżu Mierzei Wiślanej, Zatoki Gdańskiej oraz Półwyspu Helskiego. Poza tym, bursztyn pozyskiwany jest również z okolic Kaliningradu i Bitterfeldu w Niemczech, a także z Polesia Wołyńskiego.

Nadzwyczajne właściwości

Badania naukowe potwierdzają wyjątkowe właściwości tego kamienia szlachetnego. Zaobserwowano, że kwas bursztynowy może pełnić funkcję swoistego biostymulatora, ponieważ pozytywnie wpływa na funkcjonowanie jelit i nerek, a co więcej, pobudza układ nerwowy. Ponadto, ma działanie antytoksyczne oraz przeciwzapalne. Łagodzi także dolegliwości astmatyczne, reumatyzm, choroby oskrzeli, tarczycy i gardła, podrażnienia skóry, a nawet skutki ukąszeń owadów oraz oparzeń. W medycynie naturalnej twierdzi się, że wszystkich nas otaczają pola elektromagnetyczne. Często w wyniku różnych dolegliwości oraz stresującego życia, ilość dodatnich ładunków przesadnie wzrasta. Bursztyn natomiast jest źródłem korzystnych dla nas ładunków ujemnych, więc pomaga utrzymać równowagę.

Stosuje się go we współczesnej kosmetologii, dodając do balsamów, kremów, a także stosując do go zabiegów na cerę zmęczoną. Olejek oraz kwas bursztynowy zwiększają jędrność skóry i redukują szorstkość oraz głębokość zmarszczek. Skóra otrzymuje długotrwałe dotlenienie i nawilżenie, przez co staje się zauważalnie gładsza oraz prawdziwie promienna.

Już od wieków wierzy się w pozytywne właściwości bursztynu, a wiele z nich znalazło potwierdzenie w wynikach badań naukowych. Pomaga on w różnorodnych chorobach i dolegliwościach. To naprawdę niezwykły dar naszej planety.