Gdzie szukać bursztynu

Tuż po sztormie, na plażach Bałtyku, często można spotkać osoby z podbierakami (zwanymi lokalnie kasiorkami), którzy zbierają bursztyn, aby potem sprzedać je skupowi. W tym celu muszą oni wejść do wody w miejscu, gdzie fale są dość intensywne i podnieść przyrządem rośliny, muszelki i patyki, leżące na dnie, ponieważ wśród nich mogą znajdować się cenne bryłki. Zajęcie to wymaga oczywiście odpowiedniego przygotowania. Najważniejsze są tutaj gumowe spodnie z butami, które chronią ciało noszącego aż do piersi i trzymają się na szelkach. Należy również założyć nieprzemakalną kurtkę i upiąć ją solidnie paskiem, a także wyposażyć się we wspomniany wcześniej kasiorek. Ważne jest, aby wybierać się na taką wyprawę w kilka osób, ponieważ brodzenie w nieprzewidywalnym morzu wiąże się z pewnym ryzykiem.

Cena bursztynu w skupach

Ile można dostać za 1kg tego minerału?

Wycena kilograma bursztynu to niejednokrotnie kwoty sięgające kilkunastu tysięcy złotych, więc z pewnością warto spieniężyć znalezione okazy. Najcenniejsze są te o barwie miodowej i bez pęknięć, a co więcej, ich wartość znacząco podnoszą tzw. inkluzje. Mogą to być np. zastygnięte w środku muchy, komary czy inne owady, a także pajęczaki lub nawet rośliny i grzyby. Spora część polskich wyrobów bursztynowych trafia na rynek chiński, ponieważ tam ten surowiec jest ceniony jeszcze bardziej niż w Europie, jako że wyczerpały się jego lokalne zasoby. Przy tworzeniu ozdób z owego minerału, bardzo ważne jest wzornictwo, a sprzedając je, warto promować Gdańsk jako lidera produkcji tego rodzaju wyrobów.

Serdecznie zapraszamy do kontaktu, jeśli mają Państwo na sprzedaż bursztyn. Cena naszego skupu z pewnością okaże się atrakcyjna, ponieważ dbamy o to, aby transakcja była korzystna dla obu stron.